Adana Hakkında

 

İLK 'lerin ,TEK'lerin ,EN'lerin Kenti...

ADANA

Yeri ve ismi değişmemek koşuluyla, dünyanın en eski şehridir Adana.Arkeolojik kalıntılarda adı gecen adania ile, Antakya,İstanbul,Efes ,Roma gibi eskilikleriyle ünlü şehirleri kıyaslarsanız, hemen aradaki 1000 yıllık farkı hissedebilirsiniz.Şehir dünyanın en eskilerinden biri olunca,sehri olusturan bina ve yapıtlarının da ona eşlik etmesi gerekir.

Örnegin Seyhan Nehri'nin iki yakasını birbirine baglayan 7 köprünün en eskisi olan Taşköprüde'' Dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü'' ünvanına sahiptir.

Dünyanın Hipokrat tarafından kurulan ilk hastaneleri kabul edilen Aeskulapionlar'dan birinin Adana ilinin sınırları içindeki oldugu örneginden yola çıkarak ,bircok ilkinde Adana'da gerceklestigi bilgisini iletebiliriz.

Adana aynı zamanda cok sayıda tekin de yaşadıgı bir yerdir.Örnegin kentin sırtını dayadıgı Toroslar ,dünyada endemik(sadece o bölgede yaşayan)bitkilerin en fazla oldugu bölge olma özelligini korur.

Kısacası Adana ''ilkler'in ,Tekler'in ve Enler'in Kenti olarak bilinir.

Adana'ya ait bu ilk ,tek ve enlerin sayfalara sıgmayacak kadar çogaltılabilecegini , kentimizi ziyaret ettiginizde sizler de göreceksiniz.Yaklasık 7km .uzunlugundaki bu sehir içi yürüyüz parkurunu kendi temponuza göre bir veya birkac defada yaşayarak keyfini cıkartın.

Yüregi ak ve pak Adanalılar da kentimizde size rehberlik etmekten mutluluk duyacaktır.

ADANA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜGÜ

TEL: 0322 458 8428    e-posta:adana @kulturturizm.gov.tr

www.adanakultur.gov.tr

Adana Güç Birliği Vakfı

Tel: 0322 359 5993     e-posta: bilgi@agv.org.tr